Frankowicze w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej
Ostatnie dane pokazują, iż aż około 98% spraw frankowych rozstrzyganych jest przez sądy na korzyść frankowiczów. Obserwuje się ponadto w ostatnich miesiącach coraz większą liczbę inicjowanych spraw frankowych oraz coraz więcej zapadających wyroków frankowych. Niestety, wojna w Ukrainie oraz związana z nią niestabilna sytuacja geopolityczna, spowodowały duże wahania kursu franka szwajcarskiego. To z kolei spowodowało dynamiczne, niekorzystne zmiany w sytuacji osób, które posiadają kredyty we frankach. Podkreślić należy, iż złoty uległ znacznemu osłabieniu również wobec franka szwajcarskiego. Zaraz po wybuchu wojny kurs franka szwajcarskiego do złotego polskiego wynosił prawie 5 zł. Obecnie jest to około 4,56 zł. Należy przewidywać, iż frank szwajcarski będzie nadal się umacniał. Do tego dochodzi wzrost stóp procentowych oraz jednoczesny wzrost stawki referencyjnej WIBOR (czyli właściwej dla ustalania oprocentowania kredytów w złotówkach). Wszystkie te zmiany są niekorzystne dla kredytobiorców frankowych, gdyż oznaczają one dla nich znaczny wzrost comiesięcznych rat kredytu frankowego.
Zaobserwować można również spadek liczby zawieranych przez frankowiczów z bankami ugód. Główną tego przyczyną jest wspomniany wyżej wzrost stóp procentowych. Frankowicze coraz częściej (i słusznie!) są rozczarowani warunkami ugód proponowanych im przez banki (które stosują wówczas niekorzystne dla frankowiczów oprocentowanie w oparciu o stawkę WIBOR). Dlatego też frankowicze znacznie bardziej zainteresowani są aktualnie udaniem się na drogę sądową w miejsce zawierania dalece dla siebie niekorzystnych ugód z bankami.
W związku z powyższym, zalecać należałoby obecnie frankowiczom składanie pozwów przeciwko bankom wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia roszczeń poprzez zawieszenie obowiązku spłat rat kredytu do czasu uprawomocnienia się zapadłego w sprawie wyroku. Panująca niestabilność na rynku finansowym powinna stanowić dodatkowy argument przemawiający za udzieleniem zabezpieczenia.