Katowice: 32 724 18 28
Bielsko - Biała: 33 474 02 92
Daniel Gatner
Adwokat

Opublikowano: 2019-01-08

Odszkodowanie za opóźniony lot

Zmora każdego kto gdziekolwiek leciał na wakacje czyli, kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot.

Okres wakacyjny się już skończył ale roszczenie o odszkodowanie przedawnia się po upływie 2 lat więc teraz jak wróciliśmy z wakacji i już spokojnie pracujemy warto sięgnąć pamięcią wstecz.

Uprawnienia które przysługują nam w związku z opóźnieniem lotu są określone w Konwencji Montrealskiej z 1999 roku oraz Rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Rozporządzenie UE dotyczy zarówno lotów rejsowych jak i czarterowych, czyli tych którymi lecimy z biura podróży na wakacje. Wiadomo, chcemy zacząć odpoczywać jak najszybciej, a tu zaczynamy urlop od koczowania na lotnisku przez kilka dobrych godzin.

Zgodnie z rozporządzeniem, gdy nasz lot opóźnia się o:

  • dwie lub więcej godzin w przypadku lotów do 1500 km,
  • trzy lub więcej godzin w przypadku lotów od 1500 km wewnątrz UE oraz od 1500 do 3500 km w przypadku wszystkich innych lotów,
  • cztery i więcej godzin w przypadku wszystkich pozostałych lotów także tych poza UE.

Ponadto, przysługuje nam prawo do posiłku oraz napojów na koszt przewoźnika. W przypadku gdy musimy zostać na jedną lub kilka nocy z powodu opóźnienia lotu przysługuje nam prawo do bezpłatnego noclegu oraz transportu na miejsce zakwaterowania. Gdy lot opóźnienia się powyżej pięciu godzin możesz starać się o zwrot całości ceny zapłaconej za bilet.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Wysokość odszkodowania materialnego za opóźniony lot

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19.11.2009 roku w sprawach połączonych C-402/07 i C-432/07 oprócz posiłku, napojów oraz zakwaterowania na noc przysługuje nam także stałe odszkodowanie materialne za opóźnienie naszego lotu. Są to kwoty w wysokości:


  • 250 EURO w przypadku lotów do 1500 km,
  • 400 EURO w przypadku lotów w UE powyżej 1500 km oraz wszystkich innych lotów od 1500 – 3500 km,
  • 600 EURO w przypadku pozostałych lotów.

Takie odszkodowanie za opóźniony lot może zostać zmniejszone o 50% w przypadku gdy przewoźnik zapewni nam alternatywny plan lotu, który mieści się w czasie naszego pierwotnego przelotu. Odszkodowanie nie przysługuje nam w przypadku gdy opóźnienie lotu wynika z okoliczności nadzwyczajnych takich jak złe warunki pogodowe, awaria samolotu, zagrożenie bezpieczeństwa lotu czy strajk na lotnisku.

Jak dochodzić odszkodowania?

Najszybszym rozwiązaniem jest kontakt z naszą kancelarią w Katowicach lub Bielsku-Białej. Nasi adwokaci sprawnie i szybko poprowadzą sprawę przy minimum formalności. Zapraszamy!

Nasze usługi

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Formularz kontaktowy

Wysyłając wiadomośc z naszego formularza zgadzasz się by Gatner & Gatner Kancelaria Adwokacka. przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.