Dlaczego i kiedy warto przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odp
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowi samodzielny podmiot w obrocie handlowym bowiem posiada swój kapitał oraz osobowość prawną, a zatem może sama występować i zawierać umowy, nabywać na własność nieruchomości, zaciągać zobowiązania.
Niewątpliwą zaletą prowadzenia przedsiębiorstwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) jest ochrona prywatnego majątku wspólników, bowiem odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki została ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego.
Ponadto w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z o. o. odpowiedzialność przedsiębiorcy jest solidarna ze spółką za ewentualne długi powstałe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez okres 3 lat od dnia przekształcenia.
O konieczności przekształcenia JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy pomyśleć w przypadku rozwoju przedsiębiorstwa, a co za tym idzie zwiększenia się ryzyka i odpowiedzialności względem kontrahentów.
Do kolejnych korzyści, które wynikają z przekształcenia JDG w sp. z o. o. można zaliczyć:
sukcesja praw i obowiązków na spółkę przekształconą tj. przejście wszelkiego rodzaju umów, pracowników na spółkę z o. o. powstałą w wyniku przekształcenia;
neutralność w podatku dochodowym, bowiem po przekształceniu nie powstanie po stronie przedsiębiorcy ani spółki dochód podlegający opodatkowaniu, a majątek przedsiębiorcy z JDG stanie się majątkiem spółki z o. o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dosyć elastyczną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka z o. o. może składać się z jednego wspólnika bądź z wielu wspólników, co powoduje, że możliwy jest szybki rozwój takiej spółki poprzez powiększanie jej grona o kolejnych wspólników i zwiększenie możliwości pozyskiwania kapitału na inwestycję. Uczestnictwo w spółce związane jest z posiadaniem udziałów, które można z łatwością zbywać na rzecz dotychczasowych wspólników jak i osób trzecich.
Reasumując spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi optymalną formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej pod względem łatwości jej prowadzenia, a także zabezpieczenia majątku jej wspólników, natomiast samo przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. powoduje automatyczne przejście dotychczasowych zasobów w tym także pracowników i wszelkich umów na nowo powstałą spółkę z o. o.