Szybki kontakt z kancelarią
Katowice: 32 724 18 28
Bielsko - Biała: 606 485 975

Nowe technologie: doradztwo prawne dla e-commerce


A. Doradztwo prawne dla e-handlu
B. Negocjacje z producentami oprogramowania w przypadku naruszeń ich praw autorskich
C. Ochrona praw autorskich
D. Licencje
E. Regulaminy sklepów i serwisów internetowych
F. Ochrona danych osobowych
G. Ochrona wizerunku w Internecie. Żądanie usunięcia obraźliwych wpisów
H. Przestępstwa komputerowe-cyberprzestępczość
I. Spory o domenę internetową


Nasi prawnicy doradzają i reprezentują klientów w zakresie praw obowiązujących w branży nowoczesnych technologii, e-commerce, m-commerce oraz twórcom oprogramowania. Wspieramy również w problematyce własności intelektualnej w Internecie oraz zajmujemy się rozszczyganiem sporów o domeny internetowe w sądach polubownych. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem.

A. Doradztwo prawne dla e-handlu

Jesteśmy pasjonatami prawa nowych technologii, dlatego też wiodącą specjalizacją naszej Kancelarii – zarówno w Bielsku-Białej, Krakowie, jak i Katowicach, jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań prawnych dla e-biznesu. Posiadamy praktyczną znajomość specyfiki obrotu w Internecie, dlatego też nasz zespół - razem z serwisem legalniewsieci.pl - doradza na bieżąco właścicielom serwisów internetowych, web developerom, agencjom reklamowym, agencjom interaktywnym, producentom oprogramowania komputerowego, twórcom gier komputerowych, dostawcom usług IT - w tym w szczególności opartych o model CLOUD COMPUTING.

Świadczenie usług na rzecz e-przedsiębiorców wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również merytorycznej znajomości danej dyscypliny. Dlatego nasz zespół ekspercki tworzą, poza adwokatami, także programiści i projektanci graficzni, webdesignerzy, webdeveloperzy, specjaliści ds. SEO.

Świadczona przez nas pomoc skupia się wokół zapewnienia naszym Klientom szeroko rozumianego bezpieczeństwa prawnego w sieci Internet. Zapewniamy przede wszystkim:

 • Opracowanie kompleksowej i bezpiecznej dokumentacji dla sklepów i serwisów internetowych, na którą składają się: stworzenie lub audyt regulaminu oraz polityki prywatności, ochrona danych osobowych w tym zgłoszenie zbioru danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (rejestracja w GIODO).
 • Usługę LEGALNA CHMURA - wdrożenie IT ochrony danych osobowych wraz z nadzorem prawnym dokumentów.
 • Tworzenie umów licencyjnych dla oprogramowania komputerowego, aplikacji internetowych, gier komputerowych.
 • Ochronę praw autorskich w sieci Internet;.
 • Audyty prawne stron internetowych pod względem wymaganych informacji.
 • Audyty scenariuszy gier komputerowych pod względem występujących w nich zagadnień prawnych.
 • Reprezentację e-przedsiębiorców przed sądami i urzędami.
 • Pomoc w sprawach o przestępstwa komputerowe.
 • Szkolenia osobowe z zakresu prawa e-commerce oraz nowych technologii i mediów elektronicznych.


B. Negocjacje z producentami oprogramowania w przypadku naruszeń ich praw autorskich

Dokonałeś naruszeń cudzego oprogramowania, obawiasz się surowych konsekwencji, przyznajesz się do naruszenia i chciałbyś zalegalizować swoje działania? Zgłoś się jak najszybciej do nas, a pomożemy Ci jako Twoi wyspecjalizowani w tej materii prawni przedstawiciele wynegocjować z producentami oprogramowania najkorzystniejsze dla Ciebie warunki ugody.
Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, wieloletnich rozpraw sądowych, zaoszczędzisz czas i pieniądze powierzając negocjacje od A do Z profesjonalnemu zespołowi adwokatów zajmujących się od ponad 10 lat prawem nowych technologii i mającym doświadczenie w negocjowaniu ugód z największymi światowymi producentami oprogramowania.

Przestępstwa komputerowe niosą za sobą poważne konsekwencje. Szybko nawiązujemy kontakt z producentem lub jego prawnym przedstawicielem w kraju i za oferujemy naszą propozycję. Uzgodnimy warunki i w przypadku akceptacji doprowadzimy do zawarcia ugody na najbardziej korzystnych zasadach. Negocjacje prowadzone są przez nas najczęściej w języku angielskim dzięki czemu bez trudu prowadzimy rozmowy ugodowe z większością producentów oprogramowania na świecie.

Gry komputerowe - umowa, audyt prawny regulaminu, ochrona praw autorskich

Czym jest gra komputerowa? Czy tylko przedmiotem naszej codziennej rozrywki i beztroskiej podróży w inną rzeczywistość? Otóż, nie. Gra komputerowa to czyjaś koncepcja, scenariusz, projekty graficzne, animacje, nazwy postaci, fabuła, program komputerowy, dzięki któremu powyższe składniki tworzą interaktywną całość.

Gra komputerowa, jako przejaw działalności twórczej - niejednokrotnie wielu osób - jest dziełem o bardzo złożonym charakterze prawnym, bez wątpienia wymagającym stosownej ochrony.

Jeżeli jesteś producentem gier komputerowych, to pamiętaj o tym, aby zadbać o właściwie sformułowane umowy z twórcami w/w składników gry tj. grafikami, projektantami, autorami tekstów, animatorami, programistami. Dzięki prawnikom z naszej Kancelarii w Bielsku-Białej i Katowicach, będących jednocześnie fascynatami nowych technologii, zwłaszcza mobilnych, zapewnimy naszym Klientom:

 • Audyt prawny Twojej gry komputerowej „krok po kroku”, a w szczególności jej:
  - dokumentacji projektowej;
  - scenariusza z uwzględnieniem jej fabuły i statusu prawnego postaci ze szczególnym uwzględnieniem gier typu MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game) czy MOBA (Multiplayer Online Battle Arena);
  - posiadania stosownych umów z twórcami.
 • Stworzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji, gwarantującej bezpieczeństwo prawne gry komputerowej na etapie jej wydania.
 • Zadbanie o zabezpieczenie gry komputerowej znakiem towarowym, a jej elementów wzorem przemysłowym.
 • Zapewnienie bezpieczeństwa lokowanych w grach produktów reklamowych (product placement). 
 • Sporządzenie umowy o przeniesienie tzw. treści cyfrowych.

C. Ochrona praw autorskich, własność intelektualna

Kancelaria posiada w tej dziedzinie bardzo bogate doświadczenie. Pracę zespołu koordynuje adw. Daniel Gatner specjalizujący się w zagadnieniach prawa autorskiego - w szczególności w sprawach związanych z ich naruszeniem w sieci Internet. Adwokat Daniel Gatner swoje usługi świadczy na co dzień producentom oprogramowania komputerowego oraz dostawcom usług elektronicznych.

Dzięki bogatemu doświadczeniu oraz zespołowi ekspertów z branży nowych technologii Kancelaria zapewnia rzetelną i kompleksową pomoc w zakresie szeroko rozumianego praw autorskich, a w szczególności:

 • Ich naruszenia w Internecie w tym nielegalnego kopiowania zawartości (kontentu) stron internetowych (np. fotografii, artykułów, grafik), deep linking, ściąganie oprogramowania (downloading).
 • Odpowiedzialności karnej za ich naruszenie.
 • Dochodzenia odszkodowań z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych i osobistych.
 • Opracowywania umów licencyjnych.
 • Ochrony baz danych.
 • Tworzenia i analizy umów, których przedmiotem jest przeniesienie praw autorskich.

Patenty, ochrona własności intelektualnej osób oraz własności przemysłowej przedsiębiorstw

Być może jesteś architektem, artystą, programistą, a być może projektantem grafiki komputerowej? Klienci Kancelarii, którzy zmieniają naszą codzienną rzeczywistość dostarczając innowacyjnych rozwiązań w postaci badań, wynalazków, projektów budynków, urządzeń, programów czy logotypów firm - mogą liczyć na wysokiej klasy pomoc w zagadnieniach dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa prawnego przejawom ich działalności twórczej. Każdy adwokat naszej Kancelarii jest w pełni świadomy skali, wartości oraz skutków naruszeń praw twórców, dlatego też – jako zespół - podejmujemy się wszelkich niezbędnych działań zmierzających do zapewnienia ochrony osobie twórcy oraz efektów jego pracy przed naruszeniami osób trzecich. Współpracujemy z rzecznikami patentowymi specjalizującymi się w ochronie znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

W ramach zespołu eksperckiego własności intelektualnej naszej Kancelarii – tak w Katowicach, jak i Bielsku-Białej - zapewniamy:

 • Ochronę własności przemysłowej przedsiębiorstwa Klienta ze szczególnym uwzględnieniem pomocy prawnej w rejestracji wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych.
 • Pomoc prawną w wyborze najskuteczniejszych metod ochrony w Polsce, Unii Europejskiej oraz na świecie.
 • Pomoc w rozwiązywaniu zagadnień związanych z powstaniem patentu, uzyskaniem prawa ochronnego i prawa z rejestracji.
 • Reprezentacją przed sądem w sprawach z zakresu naruszeń własności intelektualnej, tajemnicy przedsiębiorstwa czy nieuczciwej konkurencji.
 • Ochronę przed naruszaniem własności intelektualnej innych osób.

D. Licencje, umowy licencyjne

Mamy świadomość, jak wiele trudu nasi Klienci poświęcają na stworzenie swoich Utworów. Naturalną koleją rzeczy jest chęć korzystania z nich przez innych. Najlepszym rozwiązaniem dla określenia jasnych i precyzyjnych warunków takiego korzystania chroniących zarówno twórcę (autora) jak i użytkownika przed niedozwolonymi naruszeniami - jest stworzenie dokumentu prawnego regulującego zasady korzystania z programu komputerowego, gry, aplikacji mobilnej, projektu graficznego czy książki. Takim dokumentem jest licencja.

Nasza Kancelaria z biurem w Bielsku-Białej oraz Katowicach, w osobach dobrych adwokatów i prawników, jako lider w branży prawa nowych technologii, dostarcza specjalistycznych usług w zakresie tworzenia dedykowanych:

 • Umów licencyjnych o korzystanie z programów komputerowych typu EULA (ang. End User License Agreement),
 • Umów licencyjnych opartych o rozwiązania open source,
 • Umów licencyjnych na korzystanie z gier komputerowych, 
 • Umów licencyjnych na korzystanie z utworów audiowizualnych, 
 • Umów licencyjnych na korzystanie z fotografii, 
 • Umów licencyjnych na korzystanie z projektów architektonicznych, 
 • Umów licencyjnych na korzystanie z dzieł plastycznych, 
 • Umów licencyjnych na korzystanie z książek do słuchania (tzw. audiobook’ów).


E. Regulaminy sklepów i serwisów internetowych

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nałożyła na wszystkich e-przedsiębiorców obowiązek posiadania regulaminu strony internetowej. Za pośrednictwem działającego we współpracy z Kancelarią Gatner & Gatner w Katowicach serwisu prawnego legalniewsieci.pl stworzymy dla Ciebie czytelny, bezpieczny regulamin sklepu internetowego, serwisu www, aplikacji mobilnej oraz regulamin strony internetowej, który zostanie zaopatrzony w stosowne świadectwo bezpieczeństwa. Dzięki nam masz pewność, że dokumentacja prawna Twojego e-biznesu będzie opracowana przez fachowców w tej dziedzinie z kilkuletnim już doświadczeniem w branży e-commerce.

F. Ochrona danych osobowych

Za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej jak np. imię, nazwisko, NIP, ale także linie papilarne, wzór siatkówki czy numer IP komputera danej osoby. Rozwój technologii, w szczególności sieci Internet, sprawiły, że przetwarzanie danych osobowych stało się bardzo powszechne, a potrzeba ich wzmożonej ochrony jest w obecnym czasie niezwykle ważna. W efekcie, dla wielu przedsiębiorstw, operacje na danych osobowych stały się elementarnym składnikiem ich działalności, dlatego - pamiętając o skutkach braku zgłoszenia zbioru danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku) - należy podjąć stosowne kroki prawne chroniąc należycie swoje przedsiębiorstwo.

Zespół naszych prawników wraz ze specjalistami z branży IT opracował innowacyjną usługę polegającą na wdrożeniu w firmie, placówce medycznej w życie wymagań wobec systemów informatycznych określonych w Ustawie o ochronie danych osobowych i stworzonej dokumentacji - zobacz więcej na LEGALNA CHMURA.

Adwokaci Kancelarii, wychodząc naprzeciw wymaganiom ustawy o ochronie danych osobowych, świadczą usługi w zakresie:
 • Zgłaszania i rejestracji zbioru danych osobowych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wraz z polityką bezpieczeństwa informacji oraz instrukcją zarządzania systemem informatycznym.
 • Audytu prawnego działalności przedsiębiorcy pod względem ochrony danych osobowych.
 • Sporządzania umów powierzenia przetwarzania danych osobowych.
 • Prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych, które są indywidualnie przygotowywane przez naszych prawników.
 • LEGALNA CHMURA – NOWOŚĆ!

G. Ochrona wizerunku w Internecie. Żądanie usunięcia obraźliwych wpisów

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w prawie nowych technologii dlatego posiadamy wiedzę i zdobyte już doświadczenie w sprawach z zakresu czynów zabronionych popełnianych z wykorzystaniem Internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów komputerowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Skutecznie pomagamy ofiarom tzw. hejtu internetowego w ochronie ich naruszonych praw. Troszczymy się uzyskaniu stosownych rekompensat finansowych oraz przeprosin za poniesione krzywdy i szkodę. Jeżeli nieuczciwa konkurencyjna firma, lub anonimowa osoba dopuszcza się szkalujących Twoje dobre imię lub markę wpisów na różnego rodzaju forach lub portalach branżowych, podejmiemy zdecydowane kroki prawne w celu ustalenia sprawcy oraz usunięcia negatywnych treści na Twój temat i odzyskania dobrego imienia i renomy. W przypadku poniesienia określonego uszczerbku – uzyskamy dla Ciebie stosowne zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Wbrew pozorom w sieci nikt nie pozostaje anonimowy i bezkarny. Działamy po to, by to udowodnić i zapewnić Państwu najwyższej jakości pomoc i poradę prawną.


H. Przestępstwa komputerowe-cyberprzestępczość

Rozwój Internetu w ciągu ostatnich dziesięciu lat spowodował także znaczny wzrost przestępstw internetowych, które wyczerpują znamiona przepisów karnych w tym także tych opisanych m.in. w przepisach z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Świadczona przez Kancelarię Gatner & Gatner w Katowicach i Bielsku-Białej pomoc prawna skupia się wokół zapewnienia naszym Klientom, ich rodzinom, a także prowadzonym interesom szeroko rozumianego bezpieczeństwa prawnego w sieci Internet.

Poza pomocą w zwalczaniu skutków hejtu internetowego zapewniamy także obsługę prawną spraw związanych z popularnym w ostatnim czasie zjawiskiem piractwa w szczególności tzw. cybersquattingiem czyli rejestracją domen internetowych o nazwie identycznej z nazwami firm, marek lub osób i oferowaniu ich odsprzedaży po dużo wyższej cenie lub podszywaniu się pod nie.

Oferujemy oparte na doświadczeniu i zaangażowaniu usługi. Klientom Kancelarii pomagamy w rozwiązywaniu sporów, doradzamy w sprawach, w których stali się ofiarami tzw. typosquattingu tj. zjawiska polegającego na rejestrowaniu adresów internetowych różniących się od adresów „zesquatowanych” jednym, a czasem większą liczbą znaków. Reprezentujemy naszych Klientów w instytucji jaką jest Sąd Polubowny. Domeny internetowe, to główna przyczyna sporów, które rozstrzygane są na drodze sądowej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, która jest właściwym organem rozstrzygającym spory o domenę internetową.

W ramach opisywanej specjalizacji pomagamy także w sprawach:
 • czynów nieuczciwej konkurencji w sieci
 • oszustw komputerowych
 • stalkingu elektronicznego
 • naruszeń praw autorskich i praw pokrewnych w Internecie
 • kradzieży danych (hacking)


I. Spory o domenę internetową

Co robisz, kiedy przeglądając losowo strony Internetowe, odkrywasz że nazwa domeny jednej z nich jest bardzo podobna do nazwy Twojej firmy? Włożyłeś w rozwój swojej działalności wiele trudu i środków, a ktoś być może usiłuje podszyć się pod Ciebie? Na szczęście można temu skutecznie i stosunkowo szybko zaradzić.

Prawnicy Kancelarii Gatner & Gatner reprezentują Klientów w sporach o domeny internetowe z końcówką .pl przed sądem powszechnym bądź jednym z dwóch sądów arbitrażowych wskazanych na stronie Krajowego Rejestru Domen:
 • Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
 • Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

Nie pozwól na działania nieuczciwej konkurencji i walcz o swoje prawa. Prawnicy naszej Kancelarii Adwokackiej pomogą Ci w sporze o domenę internetową.

Piractwo domenowe: nieuczciwa konkurencja w Internecie, kradzież lub wymuszanie wykupu adresu internetowego.

Piractwo domenowe (cybersquatting) to coraz bardziej popularna formuła nielegalnych działań w Internecie polegających na rejestracji domen internetowych identycznych z zarejestrowanymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwami handlowymi, nazwiskami osób, pseudonimami.

Szczególnie dotkliwym przykładem piractwa jest zarejestrowanie domeny o nazwie działającego na rynku przedsiębiorcy oraz prowadzenie pod tym adresem internetowym konkurencyjnej działalności gospodarczej. W tej sytuacji polskie prawo przewiduje szereg mechanizmów ochronnych w tym m.in. Możliwość uznania takiego czynu za czyn nieuczciwej konkurencji przez Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych w Warszawie.

Kancelaria prowadzi z powodzeniem sprawy przed tym sądem. W przypadku stwierdzenia przypadku piractwa domenowego, dokonujący naruszeń musi liczyć się z obowiązkiem naprawienia szkody, w tym wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz m.in. przymusowego rozwiązania umowy o rejestrację spornej domeny internetowej zgodnie z regulaminem NASK.

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Formularz kontaktowy

Wysyłając wiadomośc z naszego formularza zgadzasz się by Kancelaria Zubek Gatner Anweiler przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.

Nasze usługi
Nasze usługi

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Formularz kontaktowy

Wysyłając wiadomośc z naszego formularza zgadzasz się by Kancelaria Zubek Gatner Anweiler przetwarzała podane w formularzu kontaktowym dane osobowe, a w szczególności adres poczty elektronicznej w celu nawiązania lub ukształtowania stosunku prawnego w rozumieniu art. 18 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144 poz. 104). Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich poprawiania.

PLEN

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.